
NuPS M1:lle katkera tappio kotiavauksesta
20. kesäkuuta 2021
NuPS pelasi ensimmäisen kotiottelun miesten kolmosdivisioonassa perjantaina EsPaa vastaan. Vierasjoukkue oli kärsinyt avausottelussa tappion EBK:lle ja NuPS oli tasannut pisteet suurinumeroisessa ottelussa Tikan vieraana.
Ottelu helteisellä Rintamäki Areenalla käynnistyi EsPan selkeällä pallonhallinnalla, mutta kotijoukkue puolusti kurinalaisesti. Myös NuPS pääsi aika ajoin paikkoihin, mutta EsPan maali ei ensimmäisellä puoliajalla ollut kertaakaan todellisessa vaarassa. EsPalla oli ensimmäisellä puoliajalla yksi todellinen vaaran paikka, mutta ottelun kotijoukkueen parhaana pelaaja palkittu maalivahti Anilton Cruz piti maalinsa puhtaana upealla reaktiotorjunnalla.
Toisella puoliajalla NuPS pääsi paremmin peliin mukaan, vaikka ottelun hallinta säilyi edelleen vierailla. Cruz jatkoi upeita otteita maalilla tehden muutamia huippupelastuksia.
”Joukkue teki paljon töitä ja muutamalla muutoksella saimme EsPan pelitavasta kiinni sekä saimme myös omaa peliä aikaiseksi. Joukkue puolusti kurinalaisesti ja Espan hallinnasta huolimatta ei suurta hätää ollut alkua lukuun ottamatta”, Nummelan Palloseuran päävalmentaja **Timo Saari **sanoi.
EsPa kuitenkin iski, kun peli oli hyvin kontrollissa. NuPS oli vain hetkeä aiemmin kolisuttanut EsPAn maalin ylärimaa, kun Yasine Aloui sijoitti pallon vastustamattomasti Cruzin selän taakse otteluin 81. minuutilla. Peli myös päättyi näihin lukemiin.
”Maali harmittaa, koska se tuli vähän puskista. Ja harmittaa myös se, että todellisia maalipaikkoja oli molemmilla. Paljon hikeä ja vähän pisteitä, siinä fiilikset tästä päivästä”, Saari totesi pettyneenä.
NuPS pelaa seuraavan pelin vieraissa keskiviikkona 23.6. CLE Interiä vastaan. Ottelu alkaa Talin hallissa klo 20.15.