top of page

N1 aloittaa Suomen Cup -taipaleensa huomenna!

13. maaliskuuta 2026

N1 EDUSTUS/ N2

Naisten N1 edustus aloittaa oman Suomen Cup -urakkansa huomenna. Vastaan saapuu FC Loviisa, joka on tuttu vastustaja viime kaudelta sarjasta. "Kilpailullisen kauden aloitus innostaa, mutta samalla jännittää. FC Loviisassa on nopeita pelaajia ja on taitava joukkue pallon kanssa. Ei päästä aloittamaan Suomen Cupia liian helpolla", kommentoi N1 kapteeni Helmi Tynkkynen. "Kiva kuitenkin aloittaa kilpailullinen kausi Cupin pelillä, koska niissä on aina vielä vähän enemmän tunnelmaa kuin sarjapeleissä", Helmi jatkaa.

Treenikaudella naisten molemmat ryhmät ovat päässeet pelaamaan säännöllisesti harkkapelejä. Pitkä kausi on harjoiteltu ja pelaamista on myös muutettu hiukan. Peli peliltä se iskostuu. "Ihan kohtuulliset lähtökohdat siis, jos ei flunssa-aallon tuomia poissaoloja lasketa", kommentoi treenikautta ja kauden avausta vastuuvalmentaja Timo Värri. N1-kapteeni Tynkkynen lisää, että treeneissä on ollut hyvä tekeminen ja tempo läpi harjoituskauden. Naiset ovat treenanneet 4 tapahtumaa viikossa (3 pallollista ja 1 fysiikka).

Naisfutista on tarjolla koko huominen iltapäivä, kun N2-ryhmä pelaa harjoitusottelun I-HK:ta vastaan klo 15. Tervetuloa siis hallille huomennakin!

xoxo,

Laura "Massi" Ollila,

rahastonhoitaja ja viestintähenkilö


*****

Suomen Cup, 1. kierros

NuPS - FC Loviisa

La 14.3. klo 17, Auto-Huiput -Areena


PRE - harjoitusottelu

NuPS N2 - I-HK

La 14.3. klo 15, Auto-Huiput -Areena

bottom of page