Aikaisin lauantai aamuna lähdimme kohti Ahvenanmaata. Suuntana ensiksi Turku ja Viking Line. Saavuimme Maarianhaminaan lauantaina iltapäivällä. Tavarat koulumajoitukseen ja sitten kohti avajaisia. Kaikki joukkueet kokoontuivat ensiksi torille ja sieltä kulkueena kohti Wiklöf Holding Areenaa (MIFK:n kotiareena). Tytöt lauloivat ja NuPS kannustus huudot raikasivat - ääni oli jo tässä vaiheessa monella käheänä. Avajaisissa oli puheita - ruotsiksi, suomeksi, englanniksi ja vielä eestiksi. Siinähän jo tovi vierähtikin.
Sunnuntaina oli aikainen herätys. Kolmen pelin päivä edessä. Avaus pelissä oli vastassa meidän paikallisvastustaja FC Wild. Kun kysymyksessä on paikallispeli, niin henkistä virettä ei tarvitse etsiä. Peli olikin meidän hallinnassa koko ajan. Tytöt jaksoivat tehdä työtä koko joukkueena. Karvattiin, taisteltiin, nojattiin, syötettiin yhdeksän tytön voimin. Ja kun vaihdosta tultiin kentälle, niin sama jatkui. Koko ajan kaikki hereillä. Nyt myös pallo löysi vastustajan verkon - ja viidesti. Ensimmäinen puolisko päättyi 3-0. Maalintekijöinä olivat koko meidän keskikenttä: Noora, Malla ja Ria. Wildin tytöt eivät luovuttaneet. Toisen puoliskon alussa he tekivät kavennusmaalin. Ja painoivat päälle. Onneksi saimme pelin nopeasti normaaliksi ja pääsimme tekemään 4-1 maalin Mallan toimesta. Tiia Roosa viimeisteli vielä lopputulokseksi 5-1. Turnaus alkoi meidän osalta loistavasti.
Sunnuntain toinen peli ja vastaan HyPS. Peli oli ensimmäisen puoliskon tasaista. Maalipaikkoja oli molemmilla 1-2, mutta ihan huippupaikkoja ei kummallakaan ollut. Toinen puolisko alkoi myös tasaisesti. Ronja upea alakulma torjunta piti pelin tasoissa. Sitten HyPS sai vaparin, josta pallo saatiin meidän maaliin upella vedolla. Maali muutti pelin luonnetta, kun jouduimme siirtämään voimaa hyökkäyksiin. Vastustaja pääsikin pari kertaa tuikkamaan pallon meidän maaliin. Taistelu jatkui kuitenkin loppuun asti. Noora tykitti hienon kavennusmaalin. Peliaika kuitenkin loppui ja turnauksen avaustappio lukemin 1-3. Peli oli kuitenkin tasaista ja emme olleet millään osa-alueella altavastaajana.
Sunnuntain kolmas peli ja vastaan asettui PoHu. Kerrankin saimme hyvän alun. Noora iski kaksi maalia hienoilla vedoilla heti alkuun ja peli tuntui ratkevan siihen. Tiia Roosa lisäsi johtoa kahdella maalilla ja Ria latoi myös kahdesti pallon vastustajan verkkoon. Lopputulos 6-0. Pelin jälkeen suuntasimme koululle. Päivällisen jälkeen koululla alkoi FIFA11 tournament (eli pleikka + Fifa11 + videotykki). Ja tietysti ulkona minikentällä tytöt vastaan pojat pelit.
Maanantaina oli ohjelmassa kaksi peliä, kylpyläreissu ja kisadisko. Ensimmäinen peli ja vastaan asettui Hällbybrunns IF Ruotsista. HäIF tytöt majoittuivat koululla naapuriluokassa, joten ensimmäiset katseet olivat jo vaihdettu hampaiden pesussa. Peli oli fyysistä ja vauhdikasta. Ria lähti upeean kuljetukseen läheltä keskialuetta ja eteni aina rankkarialueelle asti. HäIF:n puolustajalle ei jäänyt muuta mahdollisuutta kuin pysäyttää Ria väärillä keinoilla - pilkku. Noora otti pallon ja asetteli sen pilkulle varmoin ottein. Ja tykitys - maalivahdilla ei mitään jakoa - 1-0. Peli oli meidän hallinnassa ja painoimme kohti vastustajan maalia. Kia pelasi koko ottelun hyvällä sykkeellä ja palkinnoksi uurastamisesta Kia iski 2-0 maalin alakulmaan. Toinen puoliaika käynnistyi. HäIF:n tytöt painoivat pelin kohti meidän maalia. He yrittivät kaikkensa, mutta meidän puolustuslinja ja Ronja pelasivat upeasti. Malla päätti lopettaa vastustajan pyristelyn upella koko kentän soololla ja tilanne 3-0. Sitten varmaa peruspeliä loppuaika ja hieno voitto naapureista.
Maanantain toinen peli ja vastaan Kasiysi. Kaikki kauden pelit Kasiysejä vastaan ovat olleet vauhdikkaita ja tasaisia. Ja näin myös Ahvenanmaalla. Pelasimme poikkeuksellisesti tekonurmella, kun luonnonnurmi oli niin vetinen. Peli oli tasaista keskikentän pelaamista. Molemmilla oli paikkansa, mutta molempien maalivahdit pelasivat varmasti. Puoliaika tulos 0-0. Lähdimme hakemaan toiselta puoliskolta voittoa. Aika kului ja kului, mutta tytöt jaksoivat uskoa, että kyllä se maali sieltä tulee. Ja niin tulikin. Nooran keskityksestä pallo maalille ja Tiia Roosa seurasi loppuun asti - pallo maaliin hyvällä sijoituksella - 1-0. Ja se oli myös lopputulos. Taisteluvoitto hyvästä vastustajasta.
Pelin jälkeen suoraa kylpylään. Pari tuntia vierähti nopeasti. Sitten syömään ja kisadiskoon. Vauhdikasta menoa kentän ulkopuolellakin. Ja tietysti Fifa11 tournament ja pihapelit poikia vastaan.
Tiistaina ohjelmassa kaksi peliä. Ensimmäisessä pelissä vastaan asettui paikallinen MIFK. Peli oli alussa tunnustelevaa, mutta sitten meidän peli alkoi luistamaan. Ria niittasi 1-0 ja Noora säesti 2-0. Anni näytti mitä tarkoittaa loppuun asti pelaaminen. Pallo haltuun, harhautus, eteneminen, harhautus, pallo haltuun, veto ja pallo maaliin. MIFK.n tytöt yrittivät myös hienosti koko pelin ja lopputulos 3-1.
Toinen peli ja vastassa naapuriluokan BK-48 Vaasasta. Vastustaja tuli vahvasti peliin ja olimme alussa hieman pulassa. Peli tasaantui ja saimme pelin hallinnan. Noora tykitti turnauksessa komeita maaleja ja niin tässä pelissäkin. Mahtava tykitys ja 1-0. Kia jaksoi taas taistella ja hieno maali, 2-0. Varmaa puolustus pelaamista loppuun asti ja peli 2-0 meille. Ja LOHKOVOITTO! Ja sitten tivoliin.
Keskiviikkona alkoivat kerrasta poikki pelit. Vastaan asettui HJS. Olimme uudessa tilanteessa. Ensimmäisen kerran olimme turnauksessa, jossa häviöstä tippui turnauksesta. Hieman liikaa jännitystä, kova vastustaja ja oma peli ei lähtenyt käyntiin normaalisti. HJS teki vielä avauspuoliskolla avausmaalin ja me ei toivuttu siitä. Yritys oli kova, mutta tällä kertaa emme olleet vielä valmiita. HJS voitti 3-0 ja meiltä loppuivat pelit. Rankkaa. Mutta tätä urheilu välillä on. Päät kuitenkin nousivat tunnin aikana pystyyn ja tappiosta oltiin selvitty. Hyvää jäätelöä ja golfia - siinä illan resepti. Osa lähti vielä veikkausliigan peliin MIFK-MyPA.
Torstaina kävimme katsomassa TE11 finaalin: VJS - HyPS. HyPS voitti turnauksen. FC Wildin tytöt taistelivat pronsille. Meidän vuoro ei ollut tällä kertaa, mutta meidän tytöille mikään ei ole mahdotonta. Turnauksen Fairplay pelaaja oli Ria. Turnauksen positiivinen pelaaja oli Jenni. MAHTAVA TURNAUS!
Kiitokset myös meidän fani-joukolle. Tunnelma meidän peleissä oli mahtava. Ronja maalissa pelasi koko turnauksen hyvin. Puolustuslinja: Ona-Emilia-Lotta-Anni-Veera-Jenni - mahtavaa taistelua ja varmoja otteita. Keskikenttä: Ria-Malla-Noora - ei voi muuta sanoa kuin MAHTAVAA. Hyökkäys: Ella-Tiia Roosa-Kia-Viivi - uskomatonta taistelua ja tsemppaamista. Scoutit: Ressu ja Panu - raportit puhuvat puolestaan. Huoltajat: Juha ja Pepe - kumpikaan ei kiukunnut. Valmentaja: Marre - jaksoi loppuun asti. Ja ääni säilyi. Huikeaa!
Tack och hej!